Posredovanje u razvodu braka
Pored redovnih (osnovnih) aktivnosti ova Ustanova će se u 2011. godini baviti i drugim, veoma važnim i veoma složenim poslovima, koji zahtijevaju individualni i timski stručni rad, a to se odnosi na posredovanje prije razvooda braka. Ovu aktivnost JU Centar za socijalni rad Velika Kladuša kao ovlašteni posrednik za područje Općine Velika Kladuša provodit će u skladu sa Porodičnim zakonom F/BiH. Navedeno podrazumijeva:
- razgovore i pokušaje mirenja osoba u bračnoj zajednici;
- uzimanje izjava od oba partnera;
- izrada mišljenja o povjeri djece pri razvodu braka
- izrada mišljenja o kontaktiranju roditelja sa djecom poslije razvoda braka;
- dogovor o učešću roditelja o izdržavanju djece kod kojih ona neće živjeti;
- posredovanje po zajtjevu bračnih drugova prije podnošenja tužbe za ratvod braka.
Zbog ukupnog stanja u društvu (neuređen sistem, nezaposlenost, drugi problemi mladih), kao i zbog poremećenih društvenih vrijednosti, te iz drugih razloga očekuje se porast razvoda brakova, u 2011. godini, u odnosu na 2010. godinu. Nakon provedenih naprijed navedenih aktivnosti ova Ustanova će se na pozive Općinskog suda Velika Kladuša odazivati na pripremama ročišta i glavne rasprave.
Nakon obilaska porodica Centar će Općinskom sudu Velika Kladuša na njegov zahtjev dostavljati podatke o: imovinskim prihodima roditelja malodobne djece, te o ličnim i porodičnim prilikama malodobne djece.
Starateljstvo
Starateljstvo nad maloljetnim osobama je regulirano Porodičnim zakona F BiH (“Službene novine FBIH” br. 35/05). Naime, članom 186 propisani su uslovi koji moraju biti zadovoljeni da bi se malodobna osoba stavila pod starateljstvo:
- čiji su roditelji umrli, nestali, nepoznati ili su nepoznatog boravišta duže od tri mjeseca,
- čijim roditeljima je oduzeto roditeljsko staranje,
- čiji roditelji nisu stekli poslovnu sposobnost, ili im je ona oduzeta ili ograničena,
- čiji su roditelji odsutni, spriječeni ili nesposobni redovno se starati o svom djetetu, a nisu povjerili njegovo čuvanje i odgoj osobi za koju je organ starateljstva utvrdio da ispunjava uvjete za staratelja.
Oduzimanje roditeljskog staranja
Oduzimanje roditeljskog staranja je propisano članom 154 Porodičnog zakona F BiH (“Službene novine FBIH” br. 35/05) u kojem stoji da se oduzima roditeljsko staranje roditelju koji zloupotrebom svojih prava, ili grubim zanemarivanjem svojih dužnosti, ili napuštanjem djeteta, ili nestaranjem o djetetu sa kojim ne živi očito stavlja u opasnost sigurnost, zdravlje ili moral djeteta, ili koji ne štiti dijete od ovakvog ponašanja drugog roditelja ili druge osobe.
Roditeljsko staranje se može oduzeti i roditelju koji ne stvara uvjete za održavanje osobnih odnosa i neposrednih kontakata djeteta sa drugim roditeljem ili onemogućava odnosno sprječava njihovo održavanje.